Aké sú hormonálne antikoncepčné metódy?

Hormonálne antikoncepčné metódy sú najúčinnejšie metódy, ktoré sa často používajú i na liečebné účely na nápravu nezrovnalostí v cykle. Gynekológ vyhodnotí existenciu akýchkoľvek kontraindikácií prípad od prípadu. Môžu tiež chrániť pred rôznymi benignými a malignými gynekologickými chorobami.
  • Pilulka – Obsahuje dva typy hormónov (estrogén a progestín), ktoré hypofýza (žľaza v mozgu) rozpoznáva a ktoré jej hormonálne oznamujú, že nemá vaječníkom posielať príkaz na ovuláciu, takže zostávajú v pokoji. Okrem toho pilulka mení hlien produkovaný hrdlom maternice, ktorý bráni prieniku spermií do maternice. Všetky zdravé ženy v plodnom veku môžu užívať pilulku, ak dodržiavajú upozornenia a opatrenia navrhované gynekológom a chodia na pravidelné kontroly. 1 – 3 mesiace po vysadení žena opäť získava schopnosť oplodnenia.
  • Minipilulka – Obsahuje len progestín a má nižšiu antikoncepčnú účinnosť, pretože neinhibuje ovuláciu, ale účinkuje pôsobením predovšetkým na úrovni cervikálneho hlienu, ktorý sa stáva nepriateľským k prieniku spermií. Táto metóda sa používa len zriedka, pretože je ťažké získať ju a často spôsobuje krvácanie v priebehu cyklu. Už niekoľko rokov sa predáva nový prípravok, ktorý má v porovnaní s predchádzajúcimi prípravkami zrejme väčšie záruky účinnosti, keďže ako „klasická” pilulka blokuje ovuláciu, v určitých situáciách (napr. dojčenie atď.) by sa mohla stať novou možnou antikoncepciou.
  • Antikoncepčná náplasť (transdermálna hormonálna antikoncepcia) – Nevyžaduje každodenné podávanie. Náplasť obsahuje podobne ako pilulka dva typy hormónov (estrogény a progestíny) a pôsobí ako pilulka tak, že bráni ovulácii. Jej bezpečnosť je porovnateľná s antikoncepčnou „pilulkou“. Ide o skutočnú náplasť, transparentnú, malých rozmerov, ktorá sa používa raz za týždeň počas 3 týždňov v mesiaci. Neperorálne podanie má tu výhodu, že bráni akýmkoľvek problémom spojeným s gastrointestinálnymi poruchami (vracanie, hnačka) a z hľadiska metabolizmu poskytuje výhodu zmiernenia metabolizmu pečene. Po vysadení liečby sa rýchlo vracia schopnosť oplodnenia.
  • Vaginálny krúžok (hormonálna antikoncepcia s transvaginálnym uvoľňovaním) – Vaginálny krúžok obsahuje podobne ako pilulka dva typy hormónov (estrogény a progestíny) a pôsobí blokovaním ovulácie. Ide o transparentný flexibilný krúžok, ktorý si sama žena vkladá do pošvy a následne vyberá raz za mesiac. Vloženie si vyžaduje poznanie vlastného tela. Bezpečnosť vaginálneho krúžka je porovnateľná s antikoncepčnou „pilulkou”.
  • Pilulka po styku – Ide o hormonálnu antikoncepciu, ktorú je možné použiť maximálne 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku. Ide o núdzovú metódu, nie o obvyklú antikoncepciu. Môže ju predpísať praktický lekár aj neplnoletým.
Facebook
Twitter

Spoznajte všetky farby značky Chilly

Gél Chilly

Gél Chilly

Viac
Chilly Pocket GÉL intímne obrúsky

Chilly Pocket GÉL intímne obrúsky

Viac
Chilly Delicate

Chilly Delicate

Viac
Chilly Pocket DELICATE intímne obrúsky

Chilly Pocket DELICATE intímne obrúsky

Viac
Chilly Antibacterial

Chilly Antibacterial

Viac
Chilly Pocket ANTIBACTERIAL intímne obrúsky

Chilly Pocket ANTIBACTERIAL intímne obrúsky

Viac
Chilly Soothing

Chilly Soothing

Viac
Bolton Group
Dostávejte zprávy ze světa Chilly: objednejte si zpravodaj!
Nechte nám svou e-mailovou adresu, abyste si mohli přečíst o novinkách v našich produktech a seznámit se s obsahem našeho magazínu.
Ano, chci dostávat další informace od značky Chilly, tedy zpravodaj nebo vzorky prodktů Chilly. Tímto potvrzuji, že jsem si přečetl/a, porozuměla a souhlasím s podmínkami uvedenými v oznámení o ochraně osobních údajů a jsem si vědoma toho, že své údaje mohu kdykoli smazat. Ano, chci dostávat další informace od značky Chilly, tedy zpravodaj nebo vzorky prodktů Chilly. Tímto potvrzuji, že jsem si přečetl/a, porozuměla a souhlasím s podmínkami uvedenými v oznámení o ochraně osobních údajů a jsem si vědoma toho, že své údaje mohu kdykoli smazat.