Aké sú mechanické metódy antikoncepcie?

Ide o antikoncepčné metódy, ktoré mechanicky zabraňujú oplodneniu vajíčka spermiami.
  • Pánska ochrana – Pánska ochrana, čiže kondóm, je tenká pružná blana z latexu alebo gumy, ktorá predstavuje skutočnú mechanickú bariéru brániacu vniknutiu spermií do pošvy. Nasádza sa na penis už v erekcii pred pohlavným stykom. Okrem iného treba venovať veľkú pozornosť okamihu, keď sa penis vyťahuje z pošvy, pretože kondóm môže skĺznuť a uvolniť spermie, ale aj prasknúť či znížiť mužskú citlivosť. Môžu sa tiež vyskytnúť alergické reakcie na latex. Treba si uvedomiť, že kondóm účinne chráni pred pohlavne prenosnými chorobami: okrem AIDS pripomíname syfilis a kvapavku, infekčný herpes, HPV (pokiaľ ide o infekciu HPV, je dobré si uvedomiť, že v rámci jej prevencie je možné očkovanie).
  • Dámska ochrana – Veľmi tenká, ale silnejšia než latex, z ktorého je vyrobený pánsky kondóm. Môže predstavovať ďalšiu možnosť pre ženy, ktoré chcú samé zaručiť ochranu pred HIV a ďalšími sexuálne prenosnými chorobami. Predáva sa v rôznych európskych krajinách. Musí sa zaviesť pred zasunutím penisu a správne používať pri každom pohlavnom styku.
  • Pesar - Je to pologuľa z gumy a v jej obrube je uzavretá kruhová kovová pružina, ktorá by ho mala udržať pevne proti hrdlu maternice. Používa sa obvykle v kombinácii so spermicidným krémom alebo penou. Vkladá sa tesne pred pohlavným stykom a nemal by sa odstraňovať 6 – 8 hodín. Musí úplne pokryť čapík maternice, a preto treba navštíviť lekára, ktorý ženu poučí o tom o tom, ako má pesar zaviesť.
  • Klobúčik na kŕčok maternice – Táto metóda spočíva v malom „klobúčiku”, ktorý sa vkladá priamo pred každým stykom na hrdlo maternice. U nás bol vždy málo rozšírený.
  • Špirála alebo IUD (Intra Uterine Device = vnútromaternicové teliesko) – Ide o pomôcku z plastu a kovu, ktorá meria 20 až 35 milimetrov. Vkladá sa do maternice a bráni uhniezdeniu oplodneného vajíčka. Najvhodnejšiu špirálu pre maternicu vyberá gynekológ, ktorý ju tiež zavádza. Drôtik pripojený k základni pomôcky zostáva v hornej časti pošvy, čo umožňuje kontrolu a odstraňovanie, ktoré musí vždy vykonať odborník. Špirála vyžaduje dôkladnú hygienu ženy a partnera, aby sa minimalizovalo riziko zápalového ochorenia panvy (zápal pohlavných orgánov, ktorý môže i nezvratne poškodiť ženskú plodnosť). Existujú špirály obsahujúce progesterón: tie majú okrem antikoncepčného účinku aj liečebný účinok v prípade ťažkej menštruácie.
Facebook
Twitter

Spoznajte všetky farby značky Chilly

Gél Chilly

Gél Chilly

Viac
Chilly Pocket GÉL intímne obrúsky

Chilly Pocket GÉL intímne obrúsky

Viac
Chilly Delicate

Chilly Delicate

Viac
Chilly Pocket DELICATE intímne obrúsky

Chilly Pocket DELICATE intímne obrúsky

Viac
Chilly Antibacterial

Chilly Antibacterial

Viac
Chilly Pocket ANTIBACTERIAL intímne obrúsky

Chilly Pocket ANTIBACTERIAL intímne obrúsky

Viac
Chilly Soothing

Chilly Soothing

Viac
Bolton Group
Dostávejte zprávy ze světa Chilly: objednejte si zpravodaj!
Nechte nám svou e-mailovou adresu, abyste si mohli přečíst o novinkách v našich produktech a seznámit se s obsahem našeho magazínu.
Ano, chci dostávat další informace od značky Chilly, tedy zpravodaj nebo vzorky prodktů Chilly. Tímto potvrzuji, že jsem si přečetl/a, porozuměla a souhlasím s podmínkami uvedenými v oznámení o ochraně osobních údajů a jsem si vědoma toho, že své údaje mohu kdykoli smazat. Ano, chci dostávat další informace od značky Chilly, tedy zpravodaj nebo vzorky prodktů Chilly. Tímto potvrzuji, že jsem si přečetl/a, porozuměla a souhlasím s podmínkami uvedenými v oznámení o ochraně osobních údajů a jsem si vědoma toho, že své údaje mohu kdykoli smazat.