Od čoho môže závisieť vaginálna suchosť?

Vaginálna suchosť je suchosť, ktorá postihuje vnútorný pohlavný orgán a má dve hlavné príčiny.

Biologické: prvým faktorom normálnej hydratácie pošvy sú hormóny estrogény. Zaisťujú predovšetkým normálny „tropizmus”, t. j. stav výživy vaginálneho tkaniva. Oproti menštruácii, keď má žena málo estrogénu, po pôrode v čase kojenia, keď je menštruačný cyklus zastavený, a v menopauze, keď definitívne vyčerpanie vaječníkov drasticky znižuje tvorbu ženských hormónov, môže žena zažívať nepríjemný pocit suchosti. Estrogény tiež zjednodušujú normálnu reakciu na sexuálnu stimuláciu krvných ciev, ktoré obklopujú vagínu. Sú to estrogény, ktoré umožňujú neurotransmiteru s názvom VIP (z anglického „vasoactive intestinal peptide”, vazoaktívny intestinálny peptid) „preložiť” vzrušenie do vaginálnej lubrikácie.

Psychosexuálna: vaginálna suchosť môže byť tiež spôsobená nedostatočným sexuálnym vzrušením z psychologických príčin („necítim vzrušenie”), vzťahových („už ho nemilujem” alebo „predohry sú príliš krátke a málo stimulačné”), alebo biologické genitálne: často nedostatok estrogénov znižuje lubrikáciu, a to aj keď je styk žiaduci. Okrem toho vaginálna (a/alebo vulvárna) suchosť môže spôsobovať bolesť pri zavádzaní penisu („dyspareunia”). Utajovaná bolesť, ktorá ničí životy mnohých žien a ovplyvňuje celý partnerský vzťah! Keďže dyspareunia je najsilnejšou príčinou reflexnej inhibície lubrikácie, spôsobuje ďalšiu suchosť a obrannú kontrakciu svalov obklopujúcich pošvu. Tento svalový kŕč „zmenšuje” vchod do pošvy („pripadá mi, že je tam stena”) a spôsobuje väčšiu bolesť. To je dôvod, prečo je dôležitá presná diagnóza, aby sa našla správna liečba!
Facebook
Twitter

Spoznajte všetky farby značky Chilly

Gél Chilly

Gél Chilly

Viac
Chilly Pocket GÉL intímne obrúsky

Chilly Pocket GÉL intímne obrúsky

Viac
Chilly Delicate

Chilly Delicate

Viac
Chilly Pocket DELICATE intímne obrúsky

Chilly Pocket DELICATE intímne obrúsky

Viac
Chilly Antibacterial

Chilly Antibacterial

Viac
Chilly Pocket ANTIBACTERIAL intímne obrúsky

Chilly Pocket ANTIBACTERIAL intímne obrúsky

Viac
Chilly Soothing

Chilly Soothing

Viac
Bolton Group
Dostávejte zprávy ze světa Chilly: objednejte si zpravodaj!
Nechte nám svou e-mailovou adresu, abyste si mohli přečíst o novinkách v našich produktech a seznámit se s obsahem našeho magazínu.
Ano, chci dostávat další informace od značky Chilly, tedy zpravodaj nebo vzorky prodktů Chilly. Tímto potvrzuji, že jsem si přečetl/a, porozuměla a souhlasím s podmínkami uvedenými v oznámení o ochraně osobních údajů a jsem si vědoma toho, že své údaje mohu kdykoli smazat. Ano, chci dostávat další informace od značky Chilly, tedy zpravodaj nebo vzorky prodktů Chilly. Tímto potvrzuji, že jsem si přečetl/a, porozuměla a souhlasím s podmínkami uvedenými v oznámení o ochraně osobních údajů a jsem si vědoma toho, že své údaje mohu kdykoli smazat.